Wybór urządzeń do ochrony słuchu dla pracowników spośród setek różnych typów, kształtów i rozmiarów do duże wyzwanie. 3M może w tym pomóc.
Tłumienie konwencjonalne
Redukcja hałasu dokonywana przez konwencjonalne urządzenia tłumiące jest taka sama bez względu na poziom hałasu. Urządzenia te zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić pracownikowi stałą tłumienność przez cały dzień pracy.
Tłumienie zależne od poziomu
Redukcja hałasu dokonywana przez ochronniki słuchu zależne od poziomu zmienia się wraz z poziomem hałasu. Ten rodzaj ochronnika zapewnia większą redukcję przy wysokim poziomie hałasu i jest szczególnie skuteczny w następujących okolicznościach:
Urządzenia do ochrony słuchu zależne od poziomu mogą być nieelektroniczne (pasywne) lub elektroniczne (aktywne). Elektroniczne urządzenia HPD są wyposażone w mikrofony środowiskowe, które wychwytują dźwięki o niskim ciśnieniu akustycznym. Użytkownik może dostosować głośność przychodzących dźwięków do preferowanego poziomu słyszenia.
Tłumienie równomierne (płaskie)
Dźwięki o niskiej częstotliwości (basy) są redukowane mniej więcej taką samą ilość, jak dźwięki o wysokiej częstotliwości (soprany), aby uzyskać bardziej naturalną jakość dźwięku. Takie urządzenia tłumiące pierwotnie zaprojektowane dla muzyków, ale mogą być one również wykorzystywane do ochrony słuchu w miejscach pracy. Większość urządzeń HPD wykorzystujących zasadę tłumienia równomiernego zapewnia ogólnie niższą redukcję hałasu i może być dobrym wyborem dla pracowników o niższym poziomie narażenia na hałas.
Jeśli ochronniki słuchu są niewygodne, trudne w użyciu lub zbytnio przeszkadzają pracownikom w słyszeniu, to procent czasu, przez jaki pracownicy noszą te urządzenia, zwany czasem stosowania, może być niski. Nawet najlepsze ochronniki słuchu będą rzadko używane, jeśli są niewygodne oraz nie pasują do wykonywanej pracy, noszonej odzieży i innych stosowanych środków ochrony osobistej. Pracownicy nie tylko muszą być chronieni przed niebezpiecznymi głośnymi dźwiękami, ale często muszą być w stanie słyszeć i komunikować się z innymi osobami.
Pracownicy, którzy muszą zakładać ochronników słuchu w pośpiechu, lub Ci którzy zdejmują i zakładają je wiele razy w ciągu dnia, mogą docenić wkładki przeciwhałasowe do uszu typu Push-To-Fit (naciśnij i dopasuj) które są „gotowe do noszenia”, oraz szybkie i łatwe do założenia.
Nauszniki montowane na kasku i unikalny system sterowania przewodami firmy 3M, który pozwala pracownikom na wygodne podłączanie zatyczek do ich okularów ochronnych, może również ułatwić przestrzeganie zasad ochrony słuchu, szczególnie w przypadku osób, które wielokrotnie wyciągają i ponownie wkładają ochronnik słuchu, lub podczas pracy w miejscu, które ma obowiązkowy wymóg noszenia twardych czapek.
Pracownicy, którzy noszą środki ochrony słuchu, mogą również potrzebować innych rodzajów ochrony, takich jak ochrona dróg oddechowych, oczu, twarzy i głowy. Zaplanuj, jak te różne rodzaje odzieży ochronnej będą współpracować i oceń wybór tak, aby mieć pewność, że wymagana efektywność jednego rodzaju odzieży ochronnej nie zostanie naruszona przez użycie innego. Adaptery umożliwiające przymocowanie nauszników do twardych czapek i osłon twarzy mogą w wielu przypadkach zminimalizować ten problem. Gdy adaptery nie są dostępne lub nie są praktyczne, nauszniki z opaską na szyję stanowią wygodną alternatywę wraz z wkładkami przeciwhałasowymi na pałąku. Należy pamiętać, że ingerencja w standardowe nauszniki zakładane na głowę, np. przez okulary ochronne, nakrycia głowy (np. czapkę bejsbolową,chustkę), lub innych przedmiotów może spowodować utratę tłumienia o kilka dB - dlatego też należy rozważyć, czy jako alternatywa lub dodatek do nauszników nie powinno się używać zatyczek do uszu.
Zasadnicze znaczenie ma również kompatybilność ze środowiskiem pracy. W brudnych, zakurzonych miejscach pracy preferowane mogą być nadające się do prania zatyczki do uszu wielokrotnego użytku.
Niektórzy pracownicy mogą martwić się, że nie będą w stanie nic usłyszeć, kiedy będą mieli ochronnik słuchu. Chociaż prawdą jest, że osoby noszące ochronnik słuchu nie usłyszą tak dużo, jak usłyszałyby bez nich, lecz w większości przypadków osoby z normalnym słuchem będą w stanie słyszeć wystarczająco dobrze nawet z ochronnikami słuchu, jeśli:
W bardzo hałaśliwych sytuacjach ochronniki słuchu mogą pozwolić ci słyszeć wyraźniej, podobnie jak okulary przeciwsłoneczne pomagają lepiej widzieć w jasny słoneczny dzień.
Kiedy hałas w miejscu pracy osiąga 85 dB (A) lub więcej, musimy krzyczeć do siebie nawzajem, aby się komunikować. Bez ochrony słuchu, twoje uszy nie mogą łatwo przetwarzać krzyków i szumu, a zdolność do precyzyjnego słyszenia rozmów jest mniejsza. Twoje uszy są dosłownie przeciążone dźwiękiem. Co więcej, możesz doświadczyć przejściowego ubytku słuchu, co stanowi większy problem.
To jak chodzenie na plażę bez okularów przeciwsłonecznych. Twoje oczy są przeładowane światłem, przez co trudno jest wyraźnie widzieć.
Kiedy nosisz ochronę słuchu, bardzo głośne dźwięki zostają zredukowane do bardziej przyjaznego poziomu. Na tym poziomie Twoje uszy są w stanie przetwarzać hałas, rozmowy i ważne dźwięki ostrzegawcze bardziej normalnie i przy mniejszych zniekształceniach.
Jednak noszenie ochronników o wysokim tłumieniu w sytuacjach o niskim poziomie hałasu (poniżej 80 dBA) może skutkować nadopiekuńczością i niepożądaną redukcją zdolności słyszenia i komunikowania się.
Jest to podobne do noszenia ciemnych okularów po zachodzie słońca lub w pochmurny dzień. Kiedy światło jest na znacznie niższym poziomie, dodanie okularów przeciwsłonecznych powoduje nadopiekuńczość i może utrudnić widoczność.
Z ochroną słuchu sprowadza się do równoważenia osłabienia i świadomości sytuacyjnej - umiejętności słyszenia, co dzieje się w miejscu pracy. Ochronniki słuchu zależne od poziomu hałasu mogą pomóc pracownikom, którzy zgłaszają trudności w wykryciu ważnych dźwięków i komunikowaniu się podczas noszenia ochronników słuchu. Dla tych, którzy potrzebują komunikować się przez radio lub telefon, ochronniki słuchu, które łączą się z zewnętrznymi radiotelefonami, z wbudowanymi radioodtwarzaczami i urządzeniami, które łączą się z urządzeniami bezprzewodowymi, umożliwiają połączenie i ochronę w tym samym czasie.
W uchu
Najczęściej stosowany rodzaj ochronników słuchu. Miękka pianka jest zwijana w maleńki cylinder, a następnie wkładana do ucha.
Miękkie piankowe końcówki z elastycznym trzpieniem. Nie trzeba walcować piankowych końcówek przed włożeniem do uszu
Zmywalne zatyczki do uszu z giętkimi, elastycznymi obręczami przymocowanymi do trzpienia.
Wytrzymały, miękki materiał uformowany w unikalny kształt uszu użytkownika.
Plastikowe miseczki przymocowane do regulowanego pałąka zakrywają uszy, aby zablokować dźwięk. Miękkie poduszki uszczelniają się po obu stronach głowy osoby noszącej.
Miękkie piankowe lub elastyczne końcówki utrzymywane w miejscu za pomocą elastycznego paska.
W niektórych przypadkach ochronniki słuchu zależne od poziomu hałasu mogą pomóc pracownikom cierpiącym na ubytek słuchu lepiej orientować się w sytuacji dokoła i bezpiecznie pracować w hałaśliwym miejscu.
Oto wybrane materiały, z których można dowiedzieć się więcej o opcjach ochrony dla pracowników z ubytkiem słuchu:
WAŻNA UWAGA: Ta informacja jest oparta na wybranych aktualnych krajowych wymaganiach. Inne wymagania krajowe lub lokalne mogą się różnić. Zawsze sprawdzaj instrukcje dla użytkownika i postępuj zgodnie z krajowymi przepisami. Ta strona internetowa zawiera przegląd ogólnych informacji, więc nie należy opierać się wyłącznie na niej podczas podejmowania konkretnych decyzji. Przeczytanie tych informacji nie gwarantuje uzyskania biegłości w zakresie BHP. Informacje są aktualne na dzień publikacji, natomiast w przyszłości wymagania mogą ulec zmianie. Nie powinno się automatycznie bazować na tych informacjach, ponieważ treściom tutaj zawartym często towarzyszą dodatkowe i/lub doprecyzowane informacje. Należy przestrzegać wszystkich obowiązujących przepisów i regulacji krajowych.
Skontaktuj się z najbliższym biurem lub przedstawicielem 3M, aby uzyskać więcej informacji.