Podczas pracy na wysokości szelki bezpieczeństwa to coś więcej niż tylko bezpieczeństwo – są niezmiernie istotne. Wygoda, bezpieczeństwo i wydajność są bezpośrednio związane z jakością produktu i wykonania. W 3M nieustannie opracowujemy nowe produkty i funkcje, których celem jest poprawa jakości Twojej pracy.
Skontaktuj się z nami. Możemy pomóc Ci wybrać szelki bezpieczeństwa dla Twoich pracowników.
Tego typu szelki zazwyczaj mają wiele punktów mocowania z przodu i z tyłu umożliwiających pracę w różnych sytuacjach.
Szelki bezpieczeństwa 3M™ DBI-SALA® ExoFit™ XE200
Szelki bezpieczeństwa 3M™ DBI-SALA® ExoFit™ XE100
Szelki bezpieczeństwa 3M™ DBI-SALA® ExoFit™ XE50
Szelki bezpieczeństwa 3M™ Protecta® E200
Szelki te wyposażone zostały w biodrowe pierścienie typu „D-ring” do ustalania pozycji oraz zintegrowany, wyściełany pas zapewniający dodatkowe podparcie części lędźwiowej. Przeznaczone do użycia z linkami pozycjonującymi zapewniającymi wolne ręce.
Szelki bezpieczeństwa 3M™ DBI-SALA® ExoFit™ XE200
Szelki bezpieczeństwa 3M™ DBI-SALA® ExoFit™ XE100
Szelki bezpieczeństwa 3M™ DBI-SALA® ExoFit™ XE50
Szelki bezpieczeństwa 3M™ Protecta® E200
Punkty mocowania umieszczone na ramionach mogą być używane ze specjalną linką do wchodzenia/wychodzenia z przestrzeni zamkniętych.
Szelki bezpieczeństwa 3M™ DBI-SALA® ExoFit™ XE200
Szelki bezpieczeństwa 3M™ DBI-SALA® ExoFit™ XE50
Szelki bezpieczeństwa 3M™ Protecta® E200
Zwykle szelki te mają nisko osadzone punkty zaczepienia do stosowania z przyrządami zjazdowymi i sprzętem do dostępu linowego.
Poznaj nowe produkty z ekspertami 3M.
Poniżej znajdują się odpowiedzi na często zadawane pytania, ale jeśli masz inne pytania, skontaktuj się z nami, a chętnie Ci pomożemy.
Zgodnie z normą europejską EN361 szelki bezpieczeństwa definiuje się jako „szelki służące głównie do powstrzymania spadania jako element systemu zabezpieczającego przed upadkiem z wysokości". Szelki bezpieczeństwa mogą składać się z taśm, łączników, klamer lub innych elementów, odpowiednio ułożonych i zmontowanych w celu podtrzymania całego ciała osoby i powstrzymania użytkownika podczas upadku i po zatrzymaniu upadku.
Wymagania dotyczące stosowania zabezpieczenia przed upadkiem podczas pracy na wysokości mogą się różnić w zależności od lokalizacji (kraju), w którym pracujesz; zawsze sprawdzaj lokalne prawo i przepisy.
Jednak dobre praktyki nakazują, że jeżeli osoba może spaść i doznać obrażeń, należy uznać to za pracę na wysokości i podjąć odpowiednie środki ostrożności.
Szelki bezpieczeństwa powinny być stosowane jako element osobistego systemu asekuracyjnego chroniącego przed upadkiem z wysokości, w celu przymocowania użytkownika do punktu kotwiczącego za pomocą odpowiedniego elementu łączącego.
Instrukcje użytkownika 3M stanowią, że produkty chroniące przed upadkiem muszą być sprawdzane przed każdym użyciem przez użytkownika oraz corocznie przez zdefiniowaną „osobę kompetentną” inną niż użytkownik. W zależności od rodzaju, środowiska i częstotliwości użytkowania, kontrola przez osobę kompetentną może być potrzebna częściej niż raz w roku.
Inspekcje należy zawsze przeprowadzać zgodnie z krajowymi lub lokalnymi wymaganiami/regulacjami/przepisami.
3M przedstawia więcej szczegółów na temat produktów chroniących przed upadkiem w dokumencie: Okres użytkowania w biuletynie technicznym, TB0021 (PDF,703 KB).
W przypadku sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości produkowanego przez 3M z materiałów tekstylnych trwałość produktu zależy od warunków pracy i konserwacji. Dopóki produkt spełnia kryteria kontroli, może być używany przez okres do 10 lat od daty produkcji.
3M przedstawia więcej szczegółów na temat produktów chroniących przed upadkiem w dokumencie: Okres użytkowania w biuletynie technicznym, TB0021 (PDF, 703 KB).
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. To wszystko zależy od typu wykonywanej pracy, branży oraz konkretnych wymagań. 3M™ oferuje szelki bezpieczeństwa o różnej charakterystyce dostosowane do różnych rodzajów zadań: do prac w przemyśle, na turbinach wiatrowych, w budownictwie, na dźwigach, w przestrzeniach zamkniętych, podczas konserwacji, remontów itd.
Pełne szelki bezpieczeństwa są przeznaczone do podtrzymywania całego ciała osoby i unieruchamiania jej podczas upadku i po zatrzymaniu upadku. Podczas korzystania z indywidualnych elementów zabezpieczenia przed upadkiem podczas pracy na wysokości należy używać pełnych szelek bezpieczeństwa.
Pas bezpieczeństwa może być wbudowany w uprząż lub używany razem z nią, aby zapewnić podparcie w sytuacjach związanych z ustaleniem pozycji podczas pracy. Pasy bezpieczeństwa mogą być używane wyłącznie do ustalenia pozycji podczas pracy lub unieruchamiania w sytuacjach, w których nie występuje ryzyko upadku.
Pełne szelki bezpieczeństwa chroniące przed upadkiem mają na wyposażeniu zwykle tylny punkt asekuracyjny typu „D-ring” służący do zatrzymania upadku z wysokości; niektóre modele mają również przedni punkt asekuracyjny (zgodnie z normą CE EN361 punkty asekuracyjne muszą być oznaczone literą „A”).
Zarówno przednie, jak i tylne punkty asekuracyjne mogą być używane w połączeniu z linką amortyzującą upadek z wysokości.
Jeżeli pionowy system asekuracyjny jest zamontowany na stałe, konieczne będzie zastosowanie pełnych szelek bezpieczeństwa z przednim punktem asekuracyjnym. Jeśli pionowy system asekuracji jest zainstalowany tymczasowo (np. lina), wówczas istnieje możliwość zamontowania wózka asekuracyjnego do przedniego lub tylnego punktu asekuracyjnego.
Najlepsze praktyki nakazują, aby szelki zakładać na odzież. Wówczas są bardziej widoczne podczas inspekcji i mniejsze jest ryzyko zaplątania się odzieży w klamry i złącza. W przypadku upadku szelki założone na ubranie będą mogły swobodnie się poruszać, bez jakichkolwiek przeszkód.
Filtruj